Butelka do karmienia – jaka powinna być?

Dobór butelki dla malucha, natomiast chociażby starszego dziecka, pozornie może wydawać się niezwykle proste. Z racji jednak na duży dobór owego typu artykułów można się trochę zgubić. Z owego względu wielu młodych rodziców zadaje sobie pytanie – jaka butelka dla noworodka oraz trochę starszego dziecka będzie właściwa do normalnego karmienia. Mnóstwo dostępnych na rynku wariantów butelek dla dzieci różni się od siebie dosyć znacząco. Mają niejednokrotnie nie jedynie odmienny kształt oraz odcień, lecz również mnóstwo pozostałych ułatwień technologicznych.

Jaką butelkę dobrać do karmienia malucha?

Wcześniej lub później nadchodzi czas, gdy trzeba będzie dobrać najlepszą butelkę do karmienia dziecka. Możliwości na rynku jest niezwykle dużo oraz dobór może wydawać się łatwy. Tak jednak nie jest. Pojawia się mnóstwo pytań: Dobrać butelkę szklaną lub plastikową? Butelkę małą lub dużą? Butelkę zwykłą lub antykolkową? Smoczek silikonowy lub kauczukowy? To jedynie część wątpliwości. Pamiętajmy, iż właściwie dopasowane butelka do karmienia dziecka to przede wszystkim element zdrowotny działający na rozwój malca. Butelki różnią się między sobą pomiędzy innymi kształtem, produktem z którego są zrobione, wagą, wielkością. Żeby dobrać najodpowiedniejszą należałoby zapoznać się z ich możliwościami.

Butelka dla malucha – szklana lub plastikowa?

Właściwie dopasowane butelki do karmienia, to sprawa nie jedynie wygody, lecz także zdrowia malca. Od smoczka zależy ponieważ m.in. rozwój aparatu mowy. Pierwsza rzecz, nad jaką należy się zastanowić nabywając butelkę do karmienia jest artykuł, z jakiego została ona zrobiona. Do doboru mamy butelki szklane oraz wykonane z tworzyw syntetycznych. Chociaż szkło jest wygodniejszym produktem oraz łatwiej się je wyparza, może ulec ono uszkodzeniu. Dodatkowo mleko w szklanej butelce ostygnie szybciej. Nabywając butelkę plastikową należy zwrócić uwagę na to, czy w składzie tworzywa nie ma bisfenolu Natomiast – na pudełku winien znajdować się tekst BPA free.

Specjalne funkcje

Na rynku są różne butelki, jakie poza przytoczonymi wartościami mają też specjalne udogodnienia. Jeszcze powszechniejsze stają się butelki szklane zrobione z lekkiego oraz mocnego szkła, stosowanego do produkcji naczyń laboratoryjnych. Jego dużą korzyścią jest doskonała przezroczystość chociażby po częstym wygotowaniu lub dawaniu w butelce nie jedynie mleka, lecz również np. ziołowej herbaty. Przydatnym gadżetem jest zlokalizowany w butelce sensor ciepła. Zmieniając barwy, informuje on, czy napój w naczyniu jest właściwy (przeważnie barwa zielona), lub zbyt gorący dla małego dziecka (odcień czerwony). Dzięki temu, bez stosowania specjalnych mierników lub kontrolowania temperatury posiłku na przedramieniu, zawsze podamy dziecku właściwie ciepły pokarm.

Smoczek dynamiczny – czy warto go kupić?

Wybierając smoczek dla dziecka, trzeba pamiętać głównie o tym, aby miał odpowiedni kształt i właściwy rozmiar. Jeżeli źle go dobierzemy, pociecha może mieć w przyszłości problemy z wadami wymowy, częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych (na skutek zmiany w napięciu mięśnia okrężnego ust) czy wadami zgryzu. Ostatnio na popularności zyskują smoczki dynamiczne. Czym się wyróżniają?

Co to jest smoczek dynamiczny?

Smoczek dynamiczny jest wykonany z niejednorodnej warstwy silikonu, w efekcie czego dopasowuje się do rytmu ssania malucha (kurczy się i wyciąga). Ma on kształt przypominający kobiecą brodawkę sutkową. Tego typu produkty zostały zaprojektowane we współpracy z neurologopedami. Smoczki dynamiczne mają wewnętrzne wypustki, stworzone na wzór kanalików laktacyjnych. To zapobiega odruchowi ich zagryzania, a także zaburzeniu umiejętności prawidłowego ssania podczas przystawienia malucha do piersi.

Zalety smoczków dynamicznych

Wśród smoczków dynamicznych znajdziemy zarówno takie do uspokajania dzieci, jak również do karmienia. Mają one kilka istotnych zalet:

  • są akceptowane przez maluchy karmione piersią,
  • zapewniają prawidłowy sposób oddychania (pozwalają na zachowanie koordynacji między ssaniem, połykaniem i oddychaniem),
  • angażują mięśnie jamy ustnej do intensywnej pracy,
  • wydłużają się podobnie jak sutek mamy.

Smoczek mający odpowiedni kształt i wykonany z materiałów pozbawionych toksycznych substancji (jak Bisfenol A), nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo dziecka czy jego rozwój – pod warunkiem, że jest używany z umiarem.

Czy warto kupić smoczek dynamiczny?

Wielu rodziców zastanawia się, czy smoczek dynamiczny to dobry wybór. Jak się okazuje, dzięki niemu maluch może się uspokoić i zaspokoić swoją potrzebę ssania, dlatego często jest polecany przez lekarzy. Przy projektowaniu konstrukcji smoczka brano pod uwagę kształt kobiecej brodawki sutkowej, jej dynamikę w jamie ustnej dzieci, efektywność ssania oraz możliwość zachowania jego rytmu. Z tego względu znacząco zmniejsza się ryzyko, że maluch będzie zagryzać swój smoczek lub trudno mu będzie się do niego przyzwyczaić, bo nie przypomina kształtem i dynamiką piersi mamy. Dynamiczne smoczki do karmienia nie tylko umożliwiają dzieciom spożywanie posiłków, ale też wspierają prawidłowy rozwój kości, mięśni i układu nerwowego w okolicy jamy ustnej (ma to istotny wpływ na późniejszą naukę mówienia).

Są dzieci, które nie lubią smoczków i niechętnie biorą je do buzi, ale są też takie uspokajające się tylko dzięki takim akcesoriom. Decydując się na model dynamiczny, nie trzeba się obawiać, że przyczyni się do zahamowania rozwoju wyrostków zębowych czy zachwiania prawidłowej pionizacji języka.

Co trzeba wiedzieć o kaszkach dla niemowląt?

Kaszki to posiłek niedoceniany poprzez współczesnych rodziców. Zapewne dlatego, iż dzisiejsi trzydziestoparolatkowie mają z nimi niezbyt dobre doświadczenia – większości kojarzą się one z mdłą, brejowatą kaszką manną, stosowaną w peerelowskich przedszkolach. Przed tymże wstrząsającym przeżyciem chcą zatem uchronić własne dzieci. Całkowicie bezcelowo – współczesne kaszki różnią smakiem od tychże, jakie znamy z okresów swej młodości. Mają także multum korzyści.

Jakie mają wartości?

Artykuły zbożowe zapewniają dużej ilości kalorii (cukry złożone, zwłaszcza skrobia) – to istotne dla dziecka, ponieważ ilość energii, jaką czerpie z mleka (matki bądź modyfikowanego) przestaje mu już wystarczać. Po czwartym, natomiast już niewątpliwie po szóstym miesiącu życia małemu wyczerpują się także zapasy żelaza, jakie dała mu matka – kasze oraz odmienne artykuły zbożowe to ważne zarzewie owego elementu. Mają także odmienne istotne elementy mineralne: fosfor, wapń, potas, magnez, i witaminy, zwłaszcza z klasy B, jakie m.in. umożliwiają właściwe działanie systemu nerwowego.

Czy kaszki są zdrowe?

Każdy rodzic z pewnością zada sobie pytanie, czy tenże rodzaj artykułów, aby na pewno będzie właściwy dla własnych pociech, jeśli idzie o ich rozwój witalny. Na rynku jest duży dobór kaszek, czym będą charakteryzować się będą owe, jakie korzystnie wpłyną na rozwój dziecka? Istotne, żeby kaszki nie zawierały negatywnych treści (nie będą mieć konserwantów lub dodatków cukru). Doskonałym doborem będzie pełnoziarnista kaszka, zrobiona z materiałów niezawierających pestycydów, hormonów oraz regulatorów wzrostu.

Bez mleka?

Możesz dobrać kaszki dla niemowląt, takie jak na przykład bezmleczną oraz rozmieszać ją z wodą (zwłaszcza, gdy dziecko jest karmione piersią oraz nie chcesz mu dawać sztucznego mleka), z własnym posiłkiem lub doskonale poprzez małego znoszonym mlekiem modyfikowanym (przy nadwrażliwości – środkiem mlekozastępczym). Możesz także wykorzystać kaszki mlecznej owej samej spółki, jakiej mleko modyfikowane dajesz dziecku. Gdy dziecko doskonale zniesie taką nowość, możemy dodać do kaszki mus z owoców. Bogata w tenże sposób komponować danie wedle swego przekonania, bez dodatku cukru.

Dodatki w kaszkach

Mnóstwo kaszek w celu naprawy smaku, zapachu i wartości wzmacniających, zawiera suszone kawałki owoców. Są one obecne już w kaszkach dedykowanych dla dzieci od 4 miesiąca życia (maliny, banany, morele), tymczasem kaszki mające owoce cytrusowe, truskawki i kakao można podawać dzieciom właśnie po 9 miesiącu życia. Jeszcze więcej kaszek zawiera dodatek probiotyków, więc bakterii Bifidus, jakie wspierają zdrową florę bakteryjną jelit malca.